Grammys 2020: The Complete Winners List

The most special evening in music is upon us.

RELATED: 2020 Grammy Awards Red Carpet Arrivals

On Sunday, the Recording Academy will recognize the best albums, songs, vocal performances, and other achievements of the past year at the Grammys. The evening will be hosted by 15-time Grammy Award winner Alicia Keys.

Lizzo is the most nominated artist with eight nods, followed closely by Billie Eilish and Lil Nas X with six apiece.

See the full list of winners, in bold, below.

RELATED: Avril Lavigne And Pete Jonas Attend Pre-Grammy Gala Arm In Arm

Album of the Year

WINNER: When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
I, I
, Bon Iver
Norman F***ing Rockwell!, Lana Del Rey
Thank U, Next, Ariana Grande
I Used To Know Her, H.E.R.
7, Lil Nas X
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Father Of The Bride, Vampire Weekend

Record of the Year

WINNER: “Bad Guy” — Billie Eilish
“Hey, Ma” — Bon Iver
“7 Rings” — Ariana Grande
“Hard Place” — H.E.R.
“Talk” — Khalid
“Old Town Road” — Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts” — Lizzo
“Sunflower” — Post Malone & Swae Lee

Best New Artist

WINNER: Billie Eilish
Black Pumas
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalía
Tank And The Bangas
Yola

Song of the Year

WINNER: “Bad Guy” — Billie Eilish
“Bring My Flowers Now” — Tanya Tucker
“Always Remember Us This Way” — Lady Gaga
“Hard Place” — H.E.R.
“Lover” — Taylor Swift
“Norman F***ing Rockwell” — Lana Del Rey
“Someone You Loved” — Lewis Capaldi
“Truth Hurts” — Lizzo

Best Rap Album

WINNER: Igor, Tyler, The Creator
Revenge Of The Dreamers III
, Dreamville
Championships, Meek Mill
I Am > I Was, 21 Savage
The Lost Boy, YBN Cordae

Best Country Duo/Group Performance

WINNER: “Speechless” — Dan + Shay
“Brand New Man” — Brooks & Dunn With Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You)” — Brothers Osborne
“The Daughters” — Little Big Town
“Common” — Maren Morris featuring Brandi Carlile

Dan + Shay. Photo: REUTERS/Mario Anzuoni
Dan + Shay. Photo: REUTERS/Mario Anzuoni

Best Pop Solo Performance

WINNER: “Truth Hurts” — Lizzo
“Spirit” — Beyoncé
“Bad Guy” — Billie Eilish
“7 Rings” — Ariana Grande
“You Need To Calm Down” — Taylor Swift

 

Best Rap/Sung Performance

WINNER: “Higher” — DJ Khaled featuring Nipsey Hussle & John Legend
“Drip Too Hard” — Lil Baby & Gunna
“Panini” — Lil Nas X
“Ballin” — Mustard featuring Roddy Ricch
“The London” — Young Thug featuring J. Cole & Travis Scott

Best Pop Duo/Group Performance

WINNER: “Old Town Road” — Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus
“Boyfriend” — Ariana Grande & Social House
“Sucker” — Jonas Brothers
“Sunflower” — Post Malone & Swae Lee
“Señorita” — Shawn Mendes & Camila Cabello

Best Traditional Pop Vocal Album

WINNER: Look Now, Elvis Costello & The Imposters
, Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition), Michael Bublé
A Legendary Christmas, John Legend
Walls, Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album

WINNER: When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
The Lion King: The Gift
, Beyoncé
Thank U, Next, Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project, Ed Sheeran
Lover, Taylor Swift

Best Dance Recording

WINNER: “Got To Keep On” — The Chemical Brothers
“Linked” — Bonobo
“Piece Of Your Heart” — Meduza featuring Goodboys
“Underwater” — RÜFÜS DU SOL
“Midnight Hour” — Skrillex & Boys Noize featuring Ty Dolla $ign

Best Dance/Electronic Album

WINNER: No Geography, The Chemical Brothers
LP5
, Apparat
Hi This Is Flume (Mixtape), Flume
Solace, RÜFÜS DU SOL
Weather, Tycho

Best Contemporary Instrumental Album

WINNER: Mettavolution, Rodrigo y Gabriela
Ancestral Recall
, Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation, Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music!, Mark Guiliana
Elevate, Lettuce

Best Rock Performance

WINNER: “This Land” — Gary Clark Jr.
“Pretty Waste” — Bones UK
“History Repeats” — Brittany Howard
“Woman” — Karen O & Danger Mouse
“Too Bad” — Rival Sons

Best Metal Performance

WINNER: “7empest” — Tool
“Astorolus – The Great Octopus” — Candlemass featuring Tony Iommi
“Humanicide” — Death Angel
“Bow Down” — I Prevail
“Unleashed” — Killswitch Engage

Best Rock Song

WINNER: “This Land” — Gary Clark Jr.
“Fear Inoculum” — Tool
“Give Yourself a Try” — The 1975
“Harmony Hall” — Vampire Weekend
“History Repeats” — Brittany Howard

Best Rock Album

WINNER: Social Cues, Cage The Elephant
Amo
, Bring Me The Horizon
In The End, The Cranberries
Trauma, I Prevail
Feral Roots, Rival Sons

Best Alternative Music Album

WINNER: Father Of The Bride, Vampire Weekend
U.F.O.F.
, Big Thief
Assume Form, James Blake
I, I, Bon Iver
Anima, Thom Yorke

Best R&B Performance

WINNER: “Come Home” — Anderson .Paak featuring André 3000
“Love Again” — Daniel Ceasar & Brandy
“Could’ve Been” — H.E.R. featuring Bryson Tiller
“Exactly How I Feel” — Lizzo featuring Gucci Mane
“Roll Some Mo”  — Lucky Daye

Best Traditional R&B Performance

WINNER: “Jerome” — Lizzo
“Time Today” — BJ The Chicago Kid
“Steady Love” — India.Arie
“Real Games” — Lucky Daye
“Built For Love” — PJ Morton featuring Jazmine Sullivan

Best R&B Song

WINNER: “Say So” — PJ Morton featuring JoJo
“Could’ve Been” — H.E.R. featuring Bryson Tiller
“Look At Me Now” — Emily King
“No Guidance” — Chris Brown featuring Drake
“Roll Some Mo” — Lucky Daye

Best Urban Contemporary Album

WINNER: Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Apollo XXI
, Steve Lacy
Overload, Georgia Anne Muldrow
Saturn, NAO
Being Human In Public, Jessie Reyez

Best R&B Album

WINNER: Ventura, Anderson .Paak
1123
, BJ The Chicago Kid
Painted, Lucky Daye
Ella Mai, Ella Mai
Paul, PJ Morton

Best Rap Performance

WINNER: “Racks in the Middle” — Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
“Middle Child” — J. Cole
“Suge” — DaBaby
“Down Bad” — Dreamville featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EarthGang & Young Nudy
“Clout” — Offset featuring Cardi B

 

Best Rap Song

WINNER: “A Lot” — 21 Savage featuring J. Cole
“Bad Idea” — YBN Cordae featuring Chance The Rapper
“Gold Roses” —Rick Ross featuring Drake
“Racks In The Middle” — Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
“Suge” — DaBaby

Best Country Solo Performance

WINNER: “Ride Me Back Home” — Willie Nelson
“All Your’n” — Tyler Childers
“Girl Goin’ Nowhere” — Ashley McBryde
“God’s Country” — Blake Shelton
“Bring My Flowers Now” — Tanya Tucker

Best Country Song

WINNER: “Bring My Flowers Now” — Tanya Tucker
“Girl Goin’ Nowhere” — Ashley McBryde
“It All Comes Out In The Wash” — Miranda Lambert
“Some Of It” — Eric Church
“Speechless” — Dan + Shay

Best Country Album

WINNER: While I’m Livin’, Tanya Tucker
Desperate Man
, Eric Church
Stronger Than The Truth, Reba McEntire
Interstate Gospel, Pistol Annies
Center Point Road, Thomas Rhett

Best New Age Album

WINNER: Wings, Peter Kater
Fairy Dreams
, David Arkenstone
Homage To Kindness, David Darling
Verve, Sebastian Plano
Deva, Deva Premal

Best Improvised Jazz Solo

WINNER: “Sozinho” — Randy Brecker, soloist
“Elsewhere” — Melissa Aldana, soloist
“Tomorrow Is The Question” — Julian Lage, soloist
“The Windup” — Branford Marsalis, soloist
“Sightseeing” — Christian McBride, soloist

Best Jazz Vocal Album

WINNER: 12 Little Spells, Esperanza Spalding
Thirsty Ghost
, Sara Gazarek
Love & Liberation, Jazzmeia Horn
Alone Together, Catherine Russell
Screenplay, The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album

WINNER: Finding Gabriel, Brad Mehldau
In The Key Of The Universe
, Joey DeFrancesco
The Secret Between The Shadow And The Soul, Branford Marsalis Quartet
Christian McBride’s New Jawn, Christian McBride
Come What May, Joshua Redman Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

WINNER: The Omni-American Book Club, Brian Lynch Big Band
Triple Helix
, Anat Cohen Tentet
Dancer In Nowhere, Miho Hazama
Hiding Out, Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
One Day Wonder, Terraza Big Band

Best Latin Jazz Album

WINNER: Antidote, Chick Corea & The Spanish Heart Band
Sorte! Music By John Finbury, Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche con Rubén Blades, Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
Carib, David Sánchez
Sonero: The Music Of Ismael Rivera, Miguel Zenón

Best Gospel Performance/Song

WINNER: “Love Theory” — Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
“Talkin’ ‘Bout Jesus” — Gloria Gaynor featuring Yolanda Adams
“See The Light” — Travis Greene featuring Jekalyn Carr
“Speak The Name” — Koryn Hawthorne featuring Natalie Grant
“This Is A Move (Live)” — Tasha Cobbs Leonard

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

WINNER: “God Only Knows” — for KING & COUNTRY & Dolly Parton
“Only Jesus” — Casting Crowns
“Haven’t Seen It Yet” — Danny Gokey
“God’s Not Done With You (Single Version)” — Tauren Wells
“Rescue Story” — Zach Williams

Best Gospel Album

WINNER: Long Live Love, Kirk Franklin
Goshen, Donald Lawrence Presents The Tri-City Singers
Tunnel Vision, Gene Moore
Settle Here, William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album, CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

WINNER: Burn The Ships, for KING & COUNTRY
I Know A Ghost
, Crowder
Haven’t Seen It Yet, Danny Gokey
The Elements, TobyMac
Holy Roar, Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album

WINNER: Testimony, Gloria Gaynor
Deeper Roots: Where the Bluegrass Grows
, Steven Curtis Chapman
Deeper Oceans, Joseph Habedank
His Name Is Jesus, Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout, Various Artists

Best Latin Pop Album

WINNER: #ELDISCO, Alejandro Sanz
Vida
, Luis Fonsi
11:11, Maluma
Montaner, Ricardo Montaner
Fantasia, Sebastian Yatra

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

WINNER: El Mal Querer, Rosalía
X 100PRE
, Bad Bunny
Oasis, J Balvin & Bad Bunny
Indestructible, Flor De Toloache
Almadura, iLe

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

WINNER: De Ayer Para Siempre, Mariachi Los Camperos
Caminando
, Joss Favela
Percepción, Intocable
‎Poco a Poco, La Energia Norteña
20 Aniversario, Mariachi Divas De Cindy She

Best Tropical Latin Album

WINNER (TIE): Opus, Marc Anthony
WINNER (TIE): A Journey Through Cuban Music, Aymée Nuviola

Tiempo Al Tiempo, Luis Enrique + C4 Trio
Candela, Vicente García
Literal, Juan Luis Guerra 4.40

Best American Roots Performance

WINNER: Saint Honesty, Sara Bareilles
Father Mountain, Calexico And Iron & Wine
I’m On My Way, Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
Call My Name, I’m With Her
Faraway Look, Yola

Best American Roots Song

WINNER: “Call My Name” — I’m With Her
“Black Myself” — Our Native Daughters
“Crossing To Jerusalem” — Rosanne Cash
“Faraway Look” — Yola
“I Don’t Wanna Ride The Rails No More” — Vince Gill

Best Americana Album

WINNER: Oklahoma, Keb’ Mo’
Years To Burn
, Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now, Madison Cunningham
Tales Of America, J.S. Ondara
Walk Through Fire, Yola

Best Bluegrass Album

WINNER: Tall Fiddler, Michael Cleveland
Live In Prague, Czech Republic, Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble, The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller, Missy Raines
If You Can’t Stand The Heat, Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album

WINNER: Tall, Dark & Handsome, Delbert McClinton & Self-Made Men
Kingfish
, Christone “Kingfish” Ingram
Sitting On Top Of The Blues, Bobby Rush
Baby, Please Come Home, Jimmie Vaughan
Spectacular Class, Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album

WINNER: This Land, Gary Clark Jr.
Venom & Faith, Larkin Poe
Brighter Days, Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me, Sugaray Rayford
Keep On, Southern Avenue

Best Folk Album

WINNER: Patty Griffin, Patty Griffin
My Finest Work Yet
, Andrew Bird
Rearrange My Heart, Che Apalache
Evening Machines, Gregory Alan Isakov
Front Porch, Joy Williams

Best Regional Roots Music Album

WINNER: Good Time, Ranky Tanky
Kalawai’anui
, Amy Hānaiali’i
When It’s Cold – Cree Round Dance Songs, Northern Cree
Recorded Live At The 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Rebirth Brass Band
Hawaiian Lullaby, Various Artists

Best Reggae Album

WINNER: Rapture, Koffee
As I Am, Julian Marley
The Final Battle: Sly & Robbie vs. Roots Radics, Sly & Robbie & Roots Radics
MASS MANIPULATION, Steel Pulse
MORE WORK TO BE DONE, Third World

Best World Music Album

WINNER: Celia, Angelique Kidjo
Gece
, Altin Gün
What Heat, Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant, Burna Boy
Fanm D’Ayiti, Nathalie Joachim With Spektral Quartet

Best Children’s Music Album

WINNER: Ageless Songs For The Child Archetype, Jon Samson
Flying High!, Caspar Babypants
I Love Rainy Days, Daniel Tashian
The Love, Alphabet Rockers
Winterland, The Okee Dokee Brothers

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

WINNER: Becoming, Michelle Obama
Beastie Boys Book
, Various Artists
I.V. Catatonia: 20 Years As A Two-Time Cancer Survivor, Eric Alexandrakis
Mr. Know-It-All, Jon Waters
Sekou Andrews & The String Theory, Sekou Andrews & The String Theory

Best Comedy Album

Quality Time, Jim Gaffigan
Relatable, Ellen DeGeneres
Right Now, Aziz Ansari
Son Of Patricia, Trevor Noah
Sticks & Stones, Dave Chappelle

Best Musical Theatre Album

WINNER: Hadestown, Original Broadway Cast
Ain’t Too Proud: The Life and Times of The Temptations
, Original Broadway Cast
Moulin Rouge! The Musical, Original Broadway Cast
The Music of Harry Potter and the Cursed Child – In Four Contemporary Suites, Imogen Heap
Oklahoma!, 2019 Broadway Cast

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

WINNER: A Star Is Born, Lady Gaga & Bradley Cooper
The Lion King: The Songs
, Various Artists
Quentin Tarantino’s Once Upon A Time in Hollywood, Various Artists
Rocketman, Taron Egerton
Spider-Man: Into The Spider-Verse, Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media

WINNER: “Chernobyl”, Hildur Guðnadóttir
“Avengers: Endgame”, Alan Silvestri
“Game Of Thrones”: Season 8, Ramin Djawadi
“The Lion King”, Hans Zimmer
“Mary Poppins Returns”, Marc Shaiman

Best Song Written for Visual Media

WINNER: “I’ll Never Love Again” — Lady Gaga & Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
“The Ballad Of The Lonesome Cowboy” — Chris Stapleton (“Toy Story 4”)
“Girl In The Movies” — Dolly Parton (“Dumplin'”)
“Spirit” — Beyoncé (“The Lion King”)
“Suspirium” — Thom Yorke (“Suspiria”)

Best Instrumental Composition

WINNER: **”Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” — John Williams
“Begin Again” — Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza
“Crucible For Crisis” — Brian Lynch Big Band
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra
“Walkin’ Funny” — Christian McBride

Best Arrangement, Musical or A Capella

WINNER: “Moon River” — Jacob Collier
“Blue Skies” — Kris Bowers
“Hedwig’s Theme” — Anne-Sophie Mutter & John Williams
“La Novena” — Emilio Solla Tango Jazz Orchestra
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra

Best Arrangement, Instrumental and Vocals

WINNER: “All Night Love” — Jacob Collier featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest
“Jolene” — Sara Gazarek
“Marry Me A Little” — Cyrille Aimée
“Over The Rainbow” — Trisha Yearwood
“12 Little Spells (Thoracic Spine)” — Esperanza Spalding

Best Recording Package

WINNER: Chris Cornell, Chris Cornell
Anonimas & Resilientes
, Voces Del Bullerengue
Hold That Tiger, The Muddy Basin Ramblers
I, I, Bon Iver
Intellexual, Intellexual

Best Boxed or Special Limited Edition Packaging

WINNER: Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive, Various Artists
Anima
, Thom Yorke
Gold In Brass Age, David Gray
1963: New Directions, John Coltrane
The Radio Recordings 1939–1945, Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker

Best Album Notes

WINNER: Stax ’68: A Memphis Story, Various Artists
The Complete Cuban Jam Sessions
, Various Artists
The Gospel According To Malaco, Various Artists
Pedal Steel + Four Corners, Terry Allen And The Panhandle Mystery Band
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection, Pete Seeger

Best Historical Album

WINNER: Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection, Pete Seeger
The Girl From Chickasaw County – The Complete Capitol Masters
, Bobbie Gentry
The Great Comeback: Horowitz At Carnegie Hall, Vladimir Horowitz
Kankyō Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990, Various Artists
Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive, Various Artists

Best Engineered Album, Non-Classical

WINNER: When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
All These Things
, Thomas Dybdahl
Ella Mai, Ella Mai
Run Home Slow, The Teskey Brothers
Scenery, Emily King

Producer of the Year, Non-Classical

WINNER: Finneas
Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Ricky Reed

Best Remixed Recording

WINNER: “I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix)” — Madonna
“Mother’s Daughter (Wuki Remix)” — Miley Cyrus
“The One (High Contrast Remix)” — Jorja Smith
“Swim (Ford. Remix)” — Mild Minds
“Work It (Soulwax Remix)” — Marie Davidson

Best Immersive Audio Experience

WINNER: Lux, Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor
Chain Tripping
, Yacht
Kverndokk: Symphonic Dances, Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra
The Orchestral Organ, Jan Kraybill
The Savior, A Bad Think

Best Engineered Album, Classical

WINNER: Riley: Sun Rings, Kronos Quartet
AEQUA — Anna Thorvaldsdottir
, International Contemporary Ensemble
Bruckner: Symphony No. 9, Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra
Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio, Hermitage Piano Trio
WOLFE: FIRE IN MY MOUTH, Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic

Producer of the Year, Classical

WINNER: Blanton Alspaugh
James Ginsburg
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Morten Lindberg
Dirk Sobotka

Best Orchestral Performance

WINNER: “Norman: Sustain” — Los Angeles Philharmonic
“Bruckner: Symphony No. 9” — Pittsburgh Symphony Orchestra
“Copland: Billy The Kid; Grohg” — Detroit Symphony Orchestra
“Transatlantic” — Cincinnati Symphony Orchestra
“Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21” — City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica

Best Opera Recording

WINNER: “Picker: Fantastic Mr. Fox” — Boston Modern Orchestra Project; Boston Children’s Chorus
“Benjamin: Lessons In Love & Violence”  Orchestra Of The Royal Opera House
“Berg: Wozzeck” — Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera
“Charpentier: Les Arts Florissants; Les Plaisirs De Versailles” — Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble
“Wagner: Lohengrin” — Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth

Best Choral Performance

WINNER: “Duruflé: Complete Choral Works” — Ken Cowan; Houston Chamber Choir
“Boyle: Voyages” — The Crossing
“The Hope Of Loving” — Conspirare
“Sander: The Divine Liturgy Of St. John Chrysostom” — Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers
“Smith, K.: The Arc In The Sky” — The Crossing

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: “Shaw: Orange” — Attacca Quartet
“Cerrone: The Pieces That Fall to Earth” — Christopher Rountree & Wild Up
“Freedom & Faith” — PUBLIQuartet
“Perpetulum” — Third Coast Percussion
“Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio” — Hermitage Piano Trio

Best Classical Instrumental Solo

WINNER: “Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite” — Philadelphia Orchestra
“The Berlin Recital” — Yuja Wang
“Higdon: Harp Concerto” — The Rochester Philharmonic Orchestra
“The Orchestral Organ” — Jan Kraybill
“Torke: Sky, Concerto For Violin” — Albany Symphony

Best Classical Solo Vocal Album

WINNER: Songplay, Steve Barnett & Lautaro Greco
The Edge of Silence – Works For Voice By György Kurtág
, Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle
Himmelsmusik, Jesús Rodil & Dingle Yandell
Schumann: Liederkreis Op.24, Kerner-Lieder Op.35, Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
A Te, O Cara, Kaunas City Symphony Orchestra

Best Classical Compendium

WINNER: The Poetry Of Places, Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers
American Originals 1918
, John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
Leshnoff: Symphony No. 4 ‘Heichalos’; Guitar Concerto; Starburst, Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Meltzer: Songs and Structures, Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
Saariaho: True Fire; Trans; Ciel d’hiver, Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer

Best Contemporary Classical Composition

WINNER: “Higdon: Harp Concerto” — Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra
“Bermel: Migration Series For Jazz Ensemble & Orchestra” — Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra
“Marsalis: Violin Concerto In D Major” — Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru & Philadelphia Orchestra
“Norman: Sustain” — Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic
“Shaw: Orange” — Attacca Quartet
“Wolfe: Fire In My Mouth” — Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic

Best Music Video

“We’ve Got To Try” — The Chemical Brothers
“This Land” — Gary Clark Jr.
“Cellophane” — FKA twigs
WINNER: “Old Town Road (Official Movie) — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
“Glad He’s Gone” — Tove Lo

Best Music Film

WINNER: “Homecoming”, Beyoncé
“Remember My Name”, David Crosby
“Birth Of The Cool”, (Miles Davis)
“Shangri-La”, (Various Artists)
“Anima”, Thom Yorke

Click to View Gallery

2020 Grammy Awards: Red Carpet Couples

Get breaking news in your inbox

Related

Comments

Powered by WordPress.com VIP